BAF Uygulaması

Turkon Line Yeni Yakıt Masrafı Uygulaması

Turkon Line, B.M. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından yayınlanan düzenlemeye paralel olarak, 1 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yeni “BAF” yakıt masrafı uygulamasını devreye alacaktır. Düşük (%0,5) kükürtlü yakıt kullanımı ile ilgili olan bu düzenleme 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olup, konteyner taşımacılığının çevreye verdiği zararın en aza indirilmesini amaçlamaktadır.

Yeni BAF yakıt hesaplama formülü ve masraf uygulaması mevcut BAF ve EBS ücretlerinin yerine kullanılacaktır. Hesaplamada İstanbul, Gibraltar, Roterdam yakıt değerleri kullanılacaktır.

Yeni Yakıt Formülü = Yakıt Fiyatı × Pazar/Ticaret Katsayısı

Pazar/Ticaret Katsayısını belirleyen faktörler;

  • Gemilerin yakıt harcamaları, ilgili servislerin hacim ve ticaret dengesine göre belirlenecektir.

BAF tarifesi 3’er aylık periyodlarda gözden geçirilerek yakıt fiyatlarındaki değişimlere göre hesaplanıp uygulanacaktır. Eğer yakıt fiyatındaki değişim bir önceki aya göre 40 USD/ton fazla ise uygulama aylık olarak devam ettirilecektir.

DÖNEM

AY

GÖZDEN GEÇİRME

UYGULAMA BAŞLANGICI

1.ÇEYREK

ARALIK MART NİSAN
OCAK
ŞUBAT

2.ÇEYREK

MART HAZİRAN TEMMUZ
NİSAN
MAYIS

3.ÇEYREK

HAZİRAN EYLÜL EKİM
TEMMUZ
AĞUSTOS

4.ÇEYREK

EYLÜL ARALIK OCAK
EKİM
KASIM

Kıyı Emisyon Kontrol Bölgeleri (ECA) ile ilgili ücretler (LSS) mevcut uygulamadaki gibi devam edecektir.

Soğutmalı (Reefer) konteynerler için BAF uygulaması, elektrik harcamasına yönelik ek tüketim ihtiyacı nedeniyle standart konteyner uygulamasının “1,5” katı olarak gerçekleştirilecektir.

Mevcut yakıt hesaplaması IFO 380 harcamasına göre yapılırken, yeni düzenlemeye göre yakıt kullanımına başlandığında, bu hesaplama düşük kükürt salınımlı (%0,5) yakıt fiyatları dikkate alınarak devam ettirilecektir.

Aşağıda Turkon Line’ın servis verdiği güzergahlara göre uygulanacak BAF değerlerinin “örnek” tablosunu görebilirsiniz. Kesin ve güncel BAF uygulama değerleri, yukarıdaki tabloda belirtilen gözden geçirme ay/periyotlarının ilk iş gününde yayınlanacaktır.(*) INTRA EME TRADE; Türkiye’den İsrail, Mısır ve Lübnan limanlarına giden yüklemeler SB (Kuzey-Güney Yönü) olarak değerlendirilecektir. Doğu Akdeniz (EME) içi diğer tüm koridorlar NB (Güney-Kuzey yönü) olarak değerlendirilecektir.

Aşağıdaki tabloda ülke ve bölge eşleştirmelerini görebilirsiniz.

TURKON size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Detaylı bilgi için : Turkon Çerez Politikası